Jan Lindstén, medlem i VJS och före detta reporter på Borås Tidning, får tillsammans med tre andra journalister Aftonbladets klimatjournalistpris för 2024. 66-åringen Lindstén är redaktör för den ideella nättidningen Supermiljöbloggen, SMB, som samarbetade med Dagens ETC i en granskning av hur näringslivets tankesmedja Timbro tagit emot pengar från oljebolaget Exxon, för att sprida en bild av klimatfrågan som gynnade fossilindustrin.
Kort efter att Timbro opinionsbildat med Exxons pengar lades Moderaternas miljöpolitik om, skriver Supermiljöbloggen.
Det var i slutet av 1990-talet som Timbro tog emot oljepengar från Exxon Mobil genom ett samarbete med det internationella klimatförvillande tankesmedjenätverket Atlas Network. Statsminister Ulf Kristersson och justitieminister Gunnar Strömmer var under den tiden marknadschef respektive projektledare på Timbro. Timbro är fortsatt med i Atlas nätverk, uppger Supermiljöbloggen.
Jan Lindstén delar priset och prissumman på 25 000 kronor med sin SMB-kollega Lukas Frisell samt ETC:s Eigil Söderin och Anton Borgström.
Så här säger Jan om hur det känns att få priset i Supermiljöbloggens artikel:
– Naturligtvis är det en mycket stor personlig uppmuntran. Och jag vet att detta även innebär glädje, energi och kämpaglöd för vår redaktion och övriga medarbetare – inte minst eftersom vi alla vet att bakom avslöjandet finns ett teamwork där vi stöttat varandra på olika sätt.
Priset har delats ut till framstående klimatjournalister sedan 2021 och prissumman är på 25 000 kronor. I juryn sitter Aftonbladets grävchef Jonathan Jeppsson, Sveriges Radios tidigare vd Kerstin Brunnberg, och Johan Rockström, professor i jordsystemvetenskap vid Potsdaminstitutet.
Supermiljöbloggen startade 2010 som ett svar på medias bristande miljöbevakning. Sedan dess har ”bloggen” vuxit till en av Sveriges största nättidningar för miljöjournalistik. Jan Lindstén var klimatreporter på Borås Tidning i flera år. Han slutade där 2021 och engagerade sig ganska snart i Supermiljöbloggen, vars redaktör han blev 2023.
Länkar till Supermiljöbloggens granskning av Timbro. Det är femte delen, publicerad i juni 2024, som nu prisas av Aftonbladets jury:
Första delen: Tankesmedjan som fördröjer Sveriges klimatomställning
Andra delen: Timbro, Bryssel och klimatet
Tredje delen: Svenskt Näringslivs inflytande i media – vilseleder om klimatet
Fjärde delen: Svenskt Näringslivs kamp mot miljörörelsen: en historisk genomgång
Femte delen: Så köpte oljejätten Exxon inflytande över Moderaternas miljöpolitik