Vad är en tidningstecknare? Svaret får vi tisdagen den 1 september klockan 11 på Redbergsteatern, Örngatan 6, Göteborg, hpl Redbergsplatsen. Arrangemanget är för medlemmar och medföljande i VJS, RTPK och SMF (se nedan).
En gång i tiden hade varje tidning med självaktning en tecknare knuten till redaktionen. De ersatte fotografen i situationer där kameran inte kom till sin rätt eller fick förekomma.
Om vad en tidningstecknare var, och är, kommer två av Västsveriges mest kända, nu levande, tecknare samtala om tisdagen 1 september kl 11 på Redbergsteatern i Göteborg.
Det är Sture Hegerfors, känd för sina dagliga P.S. samt Ulf Sveningson, reportagetecknare, som samtalar under ledning av Peter Lenken. Alla tre verksamma på Göteborgs-Posten och alla tre med mycket goda kunskaper om alla de tidningstecknare som verkat i Västsverige och övriga redaktioner i landet.
Anmälan senast 28 augusti till:
Mejl: leif.montell@telia.com
SMS: 0702 – 48 47 62
Swisha 50 kr/person (medlem och medföljande) till 123 070 1912 senast 28 augusti. Skriv: teckning
Västsveriges Journalistseniorer, Radions och Televisionens Pensionärsklubb och Svensk Mediehistorisk Förening i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan.

